31 NUMARALI REKLAM ALANI
KAPATILAN GAZETELERİ SORDU

Tuğluk önergesinde, “Ülkemizin demokrasi ve özgürlükler konusunda yaşadığı kriz ve sorunlar toplumsal alanda çatışma ve gerginliklerin başat sebeplerinden biri olmaktadır. Kürt sorunundan düşünce özgürlüğüne, insan hak ve hürriyetlerinden basın yayın özgürlüğüne kadar temel bir çok sorun demokrasimizin evrensel ve çağdaş düzeyden yoksun olmasıyla ilgilidir. O nedenledir ki, resmi ideoloji ve devlet politikası dışında konuşan, yazan, yayın yapan her kişi ve kurum baskı-yasak ve sansürle karşılaşmaktadır. Bu husus, özellikle Kürt sorunuyla ilgili olay ve olgularda somutlanmaktadır. Nitekim belli-başlı basın-yayın kuruluşları dışında kalan ve kamuoyunda "özgür ve muhalif basın" olarak bilinen bir çok basın kuruluşu çoğu zaman hukukun keyfi ve ölçüsüz yorum ve kullanılması sonucu çok çeşitli baskı, yasaklama ve müeyyidelerle yüz yüze bırakılmaktadır” dedi.

HUKUK KEYFİ UYGULANIYORGAZETELER İSİM BULAMAYACAK DURUMA GELDİÇİFTE STANDARTGazete kapatmaların skandal düzeye vardığını ifade eden Tuğluk şöyle dedi: “Resmi devlet politikası ve ideolojisi dışında muhalif ve eleştirel tüm söz ve davranışların cezalandırıldığı ülkemizde aynı bakış açısı ve uygulamalarıyla gazetelerin peş peşe kapatılması artık skandal bir düzeye vardırılmıştır. Nitekim içeriğine ve niteliğine bakılmaksızın bir refleks biçiminde ve “önceki gazetenin devamı” gibi komik gerekçelerle gazeteler kapatılmaktadır. Kapatılan tüm gazetelerin Kürt sorunuyla ilgili resmi ve ideolojik ezber dışında yayın ve yorumlara yer veriyor olması ise, gerçek neden olarak şifahen beyan ve tescil edilmektedir.”

5 MADDELİK SORU ÖNERGESİ

Tuğluk, “Özgür ve muhalif basına yönelik yasak, baskı ve sansürün basın ve düşünce özgürlüğüyle bağdaşır bir tarafı olmadığı açıktır” diyerek şu soruları sordu:

—söz konusu gazete ve yayınlara yönelik yasak ve sansürün Kürt sorununa resmi devlet yaklaşımıyla ilgisi nedir, ne kadardır? Eğer ilgisi yoktur diyorsanız, kapatılan tüm basın ve yayın kuruluşlarının Kürt sorununda resmi yaklaşımı ve askeri yöntemleri eleştiren çizgide yayın yapmış ve buna mukabil yaptırımlarla karşılaştıkları iddiasını nasıl açıklayacaksınız?

—Hem bu hukuksal karmaşa hem de kapatma gerekçeleri ve uygulanan cezalar basın özgürlüğünü düzenleyen maddenin ivedilikle değiştirilmesini gerektirmiyor mu? Halen anayasa mahkemesinde iptali için görüşülmeyi bekleyen bir yasanın anayasaya uyumlu hale getirilmesi veya değişmesi için neden harekete geçmiyorsunuz? Bunun için illa anayasa mahkemesinden bir karar çıkması mı gerekmektedir?

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
cebbar korkmaz 8 yıl önce

Kürt halkının sesi kısılmaya çalışılıyor gazeteleri kapatılıyor nette siteleri kapatılıp hakleniyor gerillaya yenilenler hırslarını halktan ve onun yasal kurumlarından alıyor türk medyası yalan bataklığında boğulmak üzeredir bende devrimci aydın basın üzerindeki militarist baskıyı kınıyorum

Misafir Avatar
* 8 yıl önce

YAZARIN BİRİSİ 30 MADDELİK SIRALAMIŞTI DAĞA ÇIKMAMANIN ÖNÜNE NİYE GEÇEMİYORUZ.BU DA 31.MADE SIRALARSAM 100 Ü DE BULUR.ŞAPAKAYI ÖNÜMÜZE BIRAKALIM.ÖYLE DÜŞÜNELİM.

Diyanet’te 620 kişi daha görevden uzaklaştırıldı
Diyanet’te 620 görevli daha görevden uzaklaştırıldı. Böylece görevden uzaklaştırılan personel sayısı...

Haberi Oku